Officers and General Committees

GCCA Officers for 2018-2019

Lisa Ritchie, President,Hall County
Katie Bishop, Vice President, Camden County
Amanda Hannah, Secretary, Wayne County
Kathy Hayes, Treasurer, Oconee County

GCCA Committee appointments for 2017-2018 have been made as follows:

Board of Directors (Immediate Past President serves as Chair, Officers and 3 members appointed by the President)

Danielle Austin, Chairman, Barrow County
Lisa Ritchie, President, Hall County
Katie Bishop, Vice President, Camden County 
Amanda Hannah, Secretary, Wayne County
Kathy Hayes, Treasurer, Oconee County
Carlette Davidson, Lamar County
Tandie Merritt, Earlie County
Beth Rider, Stephens County

Budget Committee (VP serves as Chair, Treasurer and three additional members appointed by President)

Katie Bishop, GCCA Vice-President, Chairman
1 - Kathy Hayes, GCCA Treasurer, Oconee County
2 - Don Townsend , Dade County
3 - Twink Monahan, Thomas County
4 - Karen Burton, Wilkes County

Education Committee (two-year terms, VP serves as Chair and five members appointed by President)

Katie Bishop, GCCA Vice-President, Chairman
1 - Jennifer Queen, Union County (2018-2020)|
2 - Nancy Livingston, Telfair County (2016-2019)
3 - Linda Woodson, Dooly County (2016-2019)
4 - Carrie Kines, Grady County (2016-2019)
5 - Lindsay Underwood, Habersham County (2018-2020)

Membership Committee (VP serves as Chair and four members appointed by President)

Katie Bishop, GCCA Vice-President, Chairman
1 - Nancy Livingston, Telfair County
2 - Tameca White, Fayette County
3 - Jennifer Rutledge, Rockdale County
4 - Valarie West, Troup County

Nominating Committee (Five members, two-year terms, nominated from the floor and voted on by the membership)

1 - Chenay Brown, Dekalb County - appointed September 2018-September 2020
2 - Monica Brooks, Dekalb County - appointed September 2018-September 2020
3 - Janice Bocook, Chatham County - appointed February 2018 – February 2020
4 - Beth Rider, Stephens County - appointed February 2018 – February 2020, Chair
5-  Amanda Hannah – Wayne County – appointed February 2018 – February 2020

Benevolent Scholarship Committee (4 members who served as an officer and 1 member appointed from the general membership)

1 - Jessica Jones, Upson County
2 - Don Townsend, Dade County
3 - Jackie Smith, Newton County

Clerk of the Year Committee (5 members, including previous COY chair, previous COY, and 3 certified members of GCCA appointed by the President)

1 - Jennifer Rutledge, Rockdale County, 2018 Clerk of the Year, Chairperson
2 - Christy Black, Cherokee County, 2017 Clerk of the Year
3 - Christy Dockery, Lee County, 2015 Clerk of the Year
4 - Twink Monahan, Thomas County,  2014 Clerk of the Year
5 - Donna Waters, Bryan County, 2013 Clerk of the Year

Bylaws Commitee

Danielle Austin, Barrow County September 2018 – September 2020 
Dionne McKenzie, DeKalb County September 2018 – September 2020 
Amy Hitt, Pierce County February 2018 – February 2020

Technology Commitee

Kathy Gibson, Spalding County 
Danielle Austin – Barrow County 
Kellie Lank – Candler County 

Hospitality Commitee

Beth Rider, Stephens County 
Jennifer Rutledge, Rockdale County
Janice Bocook, Chatham County 
Janice Ross, Macon-Bibb County 
Pamela Mabry, Cobb County